2017 Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista del Sol Results

  Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

- This page lists Vuelta a Andalucia/Ruta del Sol results
See also:  Vuelta a Andalucia Ruta del Sol LIVE - Vuelta a Andalucia Ruta del Sol Videos - Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista del Sol Art -
NOTE:  If you believe you may not be seeing the latest content on this page, try clearing your browser's cache (or try a different browser).


 

2017: (Overall winner: ?)

2017 Vuelta a Andalucia/Ruta Ciclista del Sol Stage 3 ITT: Victor Campenaerts (LottoNL-Jumbo) won the Stage 3 Individual Time Trial.  Alejandro Valverde (Movistar) is new race leader.  Provisional results.

  Name Nationality Team Age Result
1 Victor CAMPENAERTS BEL TLJ 26 14:55
2 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 37 +1
3 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TFS 35 +7
4 Thibaut PINOT FRA FDJ 27 +9
5 Fabio FELLINE ITA TFS 27 +9
6 Wout POELS NED SKY 30 +16
7 Tim WELLENS BEL LTS 26 +20
8 Vasil KIRYIENKA BLR SKY 36 +21
9 Tobias LUDVIGSSON SWE FDJ 26 +25
10 Matthias BRÄNDLE AUT TFS 28 +28
11 Chad HAGA USA SUN 29 +32
12 Sébastien REICHENBACH SUI FDJ 28 +32
13 Martijn KEIZER NED TLJ 29 +35
14 Victor DE LA PARTE GONZALEZ ESP MOV 31 +37
15 Ondrej CINK CZE TBM 27 +39
16 Johan LE BON FRA FDJ 27 +39
17 Javier MORENO BAZAN ESP TBM 33 +41
18 Stef CLEMENT NED TLJ 35 +42
19 Marc SOLER GIMENEZ ESP MOV 24 +42
20 Mikel LANDA MEANA ESP SKY 28 +42
21 Georg PREIDLER AUT SUN 27 +43
22 Jasper DE BUYST BEL LTS 24 +43
23 Felix GROSSSCHARTNER AUT CCC 24 +44
24 Diego ROSA ITA SKY 28 +44
25 Rigoberto URAN URAN COL CDT 30 +46
26 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI ESP MOV 30 +46
27 Sam OOMEN NED SUN 22 +48
28 Marcin BIALOBLOCKI POL CCC 34 +49
29 Tomasz MARCZYNSKI POL LTS 33 +50
30 Anton VOROBYEV RUS GAZ 27 +50
31 Kristijan KOREN SLO CDT 31 +51
32 Pieter WEENING NED RNL 36 +55
33 Steve MORABITO SUI FDJ 34 +56
34 Berden DE VRIES NED RNL 28 +56
35 Romain SICARD FRA DEN 29 +56
36 Jelle VANENDERT BEL LTS 32 +57
37 Simon CLARKE AUS CDT 31 +57
38 Haimar ZUBELDIA AGIRRE ESP TFS 40 +58
39 Bart DE CLERCQ BEL LTS 31 +58
40 David LOPEZ GARCIA ESP SKY 36 +59
41 Rory SUTHERLAND AUS MOV 35 +59
42 Michal SCHLEGEL CZE CCC 22 +1:01
43 Oscar RIESEBEEK NED RNL 25 +1:01
44 Florian SENECHAL FRA COF 24 +1:01
45 Pim LIGTHART NED RNL 29 +1:01
46 Jurgen VAN DEN BROECK BEL TLJ 34 +1:02
47 Warren BARGUIL FRA SUN 26 +1:02
48 Igor MERINO KORTAZAR ESP BBH 27 +1:03
49 Hugh CARTHY GBR CDT 23 +1:04
50 Angelo TULIK FRA DEN 27 +1:10
51 Laurens TEN DAM NED SUN 37 +1:12
52 THOMAS BOUDAT FRA DEN 23 +1:12
53 Nick VAN DER LIJKE NED RNL 26 +1:12
54 Ivan GARCIA CORTINA ESP TBM 22 +1:14
55 William BONNET FRA FDJ 35 +1:14
56 Sergey FIRSANOV RUS GAZ 35 +1:14
57 Jerome COUSIN FRA COF 28 +1:15
58 Bram TANKINK NED TLJ 39 +1:15
59 Stéphane ROSSETTO FRA COF 30 +1:15
60 Eliot LIETAER BEL SVB 27 +1:17
61 Mikel NIEVE ITURRALDE ESP SKY 33 +1:18
62 Maciej PATERSKI POL CCC 31 +1:18
63 Cyril LEMOINE FRA COF 34 +1:18
64 Nathan BROWN USA CDT 26 +1:20
65 Julien MORICE FRA DEN 26 +1:20
66 Stijn DEVOLDER BEL VWC 38 +1:21
67 Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL ESP EUS 28 +1:23
68 Hector SAEZ BENITO ESP CJR 24 +1:24
69 Jorge ARCAS PEÑA ESP MOV 25 +1:24
70 Martijn BUDDING NED RNL 22 +1:24
71 David BELDA ESP BBH 34 +1:25
72 Floris DE TIER BEL TLJ 25 +1:26
73 Moreno HOFLAND NED LTS 26 +1:26
74 Lukasz OWSIAN POL CCC 27 +1:26
75 Aitor GONZALEZ ESP EUS 27 +1:26
76 Antwan TOLHOEK NED TLJ 23 +1:27
77 Sindre SKJOESTAD LUNKE NOR SUN 24 +1:28
78 Krists NEILANDS LAT ICA 23 +1:28
79 Kevin DELTOMBE BEL SVB 23 +1:29
80 Christian KNEES GER SKY 36 +1:30
81 Domen NOVAK SLO TBM 22 +1:31
82 Aydar ZAKARIN RUS GAZ 23 +1:32
83 Alexander ARANBURU DEVA ESP CJR 22 +1:32
84 Daniel HOELGAARD NOR FDJ 24 +1:33
85 Kirill SVESHNIKOV RUS GAZ 25 +1:33
86 Adrien PETIT FRA DEN 27 +1:36
87 Daniel TUREK CZE ICA 24 +1:36
88 Xandro MEURISSE BEL WGG 25 +1:36
89 Huub DUYN NED VWC 33 +1:37
90 Yukiya ARASHIRO JPN TBM 33 +1:37
91 Jens WALLAYS BEL SVB 25 +1:41
92 Jan HIRT CZE CCC 26 +1:41
93 Bryan COQUARD FRA DEN 25 +1:42
94 Diego RUBIO HERNANDEZ ESP CJR 26 +1:43
95 Garikoitz BRAVO OIARBIDE ESP EUS 28 +1:43
96 Johannes FRÖHLINGER GER SUN 32 +1:43
97 Dennis VAN WINDEN NED ICA 30 +1:44
98 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS 27 +1:45
99 Ibai SALAS ZORROZUA ESP BBH 26 +1:46
100 Pierre ROLLAND FRA CDT 31 +1:46
101 Leszek PLUCINSKI POL CCC 27 +1:46
102 Kevin VAN MELSEN BEL WGG 30 +1:48
103 Eduard PRADES REVERTER ESP CJR 30 +1:49
104 Sander CORDEEL BEL VWC 30 +1:51
105 Andrei SOLOMENNIKOV RUS GAZ 30 +1:52
106 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFS 37 +1:52
107 André CARDOSO POR TFS 33 +1:53
108 Elias VAN BREUSSEGEM BEL VWC 25 +1:54
109 Yohann GENE FRA DEN 36 +1:58
110 Edward PLANCKAERT BEL SVB 22 +1:59
111 Marco MINNAARD NED WGG 28 +2:00
112 WINNER ANDREW ANACONA GOMEZ COL MOV 29 +2:01
113 Ruben POLS BEL SVB 23 +2:01
114 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TFS 36 +2:02
115 Dmitriy KOZONTCHUK RUS GAZ 33 +2:04
116 Jorge CUBERO GALVEZ ESP BBH 25 +2:05
117 Otto VERGAERDE BEL VWC 23 +2:05
118 Roman MAIKIN RUS GAZ 27 +2:06
119 Daniel LOPEZ PARADA ESP BBH 23 +2:07
120 Raymond KREDER NED RNL 28 +2:09
121 Jon IRISARRI RINCON ESP CJR 22 +2:09
122 Guillaume BONNAFOND FRA COF 30 +2:10
123 Beñat TXOPERENA MATXIKOTE ESP EUS 26 +2:15
124 Luis Enrique DAVILA MEX ICA 25 +2:26
125 Alvaro ROBREDO CRESPO ESP BBH 24 +2:27
126 Adrian GONZALEZ VELASCO ESP EUS 25 +2:27
127 Pello OLABERRIA ARRUABARRENA ESP EUS 23 +2:31
128 Aidis KRUOPIS LTU VWC 31 +2:31
129 Maxime FARAZIJN BEL SVB 23 +2:32
130 Antonio NIBALI ITA TBM 25 +2:33
131 Mihkel RÄIM EST ICA 24 +2:33
132 Hugo Hofstetter FRA COF 23 +2:34
133 Antonio MOLINA CANET ESP CJR 26 +2:37
134 Mark MCNALLY GBR WGG 28 +2:37
135 Jérôme BAUGNIES BEL WGG 30 +2:46
136 Gotzon UDONDO SANTAMARIA ESP EUS 24 +2:48
137 Guy SAGIV ISR ICA 23 +3:02
138 José Manuel DÍAZ ESP ICA 22 +3:20

 

General Classification after Stage 3

  Name Nationality Team Age Result
1 Alejandro VALVERDE BELMONTE Spain MOV 37 9:01:34
2 Alberto CONTADOR VELASCO Spain TFS 35 +1
3 Thibaut PINOT France FDJ 27 +6
4 Wout POELS Netherlands SKY 30 +21
5 Diego ROSA Italy SKY 28 +45
6 Mikel LANDA MEANA Spain SKY 28 +48
7 Sébastien REICHENBACH Switzerland FDJ 28 +52
8 Rigoberto URAN URAN Colombia CDT 30 +1:29
9 Ondrej CINK Czech Republic TBM 27 +1:48
10 Javier MORENO BAZAN Spain TBM 33 +1:50
11 Pieter WEENING Netherlands RNL 36 +1:57
12 Warren BARGUIL France SUN 26 +2:04
13 Mikel NIEVE ITURRALDE Spain SKY 33 +2:27
14 Jelle VANENDERT Belgium LTS 32 +3:46
15 Sam OOMEN Netherlands SUN 22 +3:47
16 Floris DE TIER Belgium TLJ 25 +3:53
17 Bart DE CLERCQ Belgium LTS 31 +3:57
18 Sergey FIRSANOV Russia GAZ 35 +4:13
19 Stef CLEMENT Netherlands TLJ 35 +4:29
20 Eduard PRADES REVERTER Spain CJR 30 +4:48
21 Laurens TEN DAM Netherlands SUN 37 +4:59
22 Sindre SKJOESTAD LUNKE Norway SUN 24 +4:59
23 Michal SCHLEGEL Czech Republic CCC 22 +5:12
24 Oscar RIESEBEEK Netherlands RNL 25 +5:12
25 Garikoitz BRAVO OIARBIDE Spain EUS 28 +5:25
26 André CARDOSO Portugal TFS 33 +5:29
27 David BELDA Spain BBH 34 +5:36
28 Marco MINNAARD Netherlands WGG 28 +6:24
29 Antwan TOLHOEK Netherlands TLJ 23 +8:04
30 Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL Spain EUS 28 +8:19
31 Romain SICARD France DEN 29 +8:23
32 Guillaume BONNAFOND France COF 30 +8:53
33 Jasper DE BUYST Belgium LTS 24 +8:56
34 Victor DE LA PARTE GONZALEZ Spain MOV 31 +9:42
35 Jan HIRT Czech Republic CCC 26 +9:56
36 Marc SOLER GIMENEZ Spain MOV 24 +9:57
37 Hector SAEZ BENITO Spain CJR 24 +10:09
38 Stéphane ROSSETTO France COF 30 +10:12
39 Fabio FELLINE Italy TFS 27 +10:14
40 Nick VAN DER LIJKE Netherlands RNL 26 +10:18
41 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Spain TFS 40 +10:38
42 Hugh CARTHY Great Britain CDT 23 +10:39
43 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI Spain MOV 30 +11:26
44 Lukasz OWSIAN Poland CCC 27 +11:39
45 Steve MORABITO Switzerland FDJ 34 +12:21
46 Martijn BUDDING Netherlands RNL 22 +12:29
47 Krists NEILANDS Latvia ICA 23 +12:38
48 Eliot LIETAER Belgium SVB 27 +12:42
49 Tomasz MARCZYNSKI Poland LTS 33 +13:46
50 Jerome COUSIN France COF 28 +13:57
51 Tobias LUDVIGSSON Sweden FDJ 26 +13:57
52 David LOPEZ GARCIA Spain SKY 36 +14:34
53 Huub DUYN Netherlands VWC 33 +14:47
54 Igor MERINO KORTAZAR Spain BBH 27 +15:09
55 Leszek PLUCINSKI Poland CCC 27 +15:10
56 Alexander ARANBURU DEVA Spain CJR 22 +16:02
57 Chad HAGA United States SUN 29 +16:05
58 Kevin DELTOMBE Belgium SVB 23 +17:02
59 Stijn DEVOLDER Belgium VWC 38 +18:06
60 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Spain TFS 36 +18:28
61 Johannes FRÖHLINGER Germany SUN 32 +18:29
62 Jon IRISARRI RINCON Spain CJR 22 +18:35
63 Anton VOROBYEV Russia GAZ 27 +18:38
64 Jurgen VAN DEN BROECK Belgium TLJ 34 +19:59
65 Pierre ROLLAND France CDT 31 +20:43
66 Luis Enrique DAVILA Mexico ICA 25 +21:10
67 Antonio MOLINA CANET Spain CJR 26 +21:15
68 Simon CLARKE Australia CDT 31 +21:21
69 Vasil KIRYIENKA Belarus SKY 36 +21:23
70 Beñat TXOPERENA MATXIKOTE Spain EUS 26 +21:26
71 Nathan BROWN United States CDT 26 +21:44
72 Georg PREIDLER Austria SUN 27 +21:45
73 Kristijan KOREN Slovenia CDT 31 +21:53
74 Maciej PATERSKI Poland CCC 31 +22:20
75 Tim WELLENS Belgium LTS 26 +22:28
76 Angelo TULIK France DEN 27 +22:43
77 Ibai SALAS ZORROZUA Spain BBH 26 +23:11
78 Rory SUTHERLAND Australia MOV 35 +23:23
79 Jorge CUBERO GALVEZ Spain BBH 25 +23:35
80 Bryan COQUARD France DEN 25 +23:38
81 Domen NOVAK Slovenia TBM 22 +23:59
82 Jérôme BAUGNIES Belgium WGG 30 +24:16
83 Maxime FARAZIJN Belgium SVB 23 +25:19
84 Ivan GARCIA CORTINA Spain TBM 22 +25:40
85 Bram TANKINK Netherlands TLJ 39 +25:41
86 Daniel HOELGAARD Norway FDJ 24 +26:27
87 Dennis VAN WINDEN Netherlands ICA 30 +26:38
88 Kevin VAN MELSEN Belgium WGG 30 +26:42
89 Julien MORICE France DEN 26 +26:45
90 Andrei SOLOMENNIKOV Russia GAZ 30 +26:46
91 Dmitriy KOZONTCHUK Russia GAZ 33 +26:58
92 Victor CAMPENAERTS Belgium TLJ 26 +26:58
93 Mihkel RÄIM Estonia ICA 24 +26:59
94 William BONNET France FDJ 35 +27:23
95 Pim LIGTHART Netherlands RNL 29 +27:33
96 Jens WALLAYS Belgium SVB 25 +27:40
97 Christian KNEES Germany SKY 36 +28:00
98 Moreno HOFLAND Netherlands LTS 26 +28:07
99 Daniel TUREK Czech Republic ICA 24 +28:17
100 Aydar ZAKARIN Russia GAZ 23 +28:43
101 Raymond KREDER Netherlands RNL 28 +28:50
102 Xandro MEURISSE Belgium WGG 25 +29:05
103 José Manuel DÍAZ Spain ICA 22 +29:08
104 Yohann GENE France DEN 36 +29:14
105 Florian SENECHAL France COF 24 +29:39
106 Otto VERGAERDE Belgium VWC 23 +29:39
107 Martijn KEIZER Netherlands TLJ 29 +29:44
108 Aitor GONZALEZ Spain EUS 27 +30:35
109 Guy SAGIV Israel ICA 23 +30:43
110 Edward PLANCKAERT Belgium SVB 22 +30:49
111 Felix GROSSSCHARTNER Austria CCC 24 +30:53
112 THOMAS BOUDAT France DEN 23 +30:57
113 Antonio NIBALI Italy TBM 25 +31:44
114 Tosh VAN DER SANDE Belgium LTS 27 +32:00
115 Cyril LEMOINE France COF 34 +32:25
116 Jorge ARCAS PEÑA Spain MOV 25 +32:41
117 Diego RUBIO HERNANDEZ Spain CJR 26 +33:00
118 Johan LE BON France FDJ 27 +33:09
119 WINNER ANDREW ANACONA GOMEZ Colombia MOV 29 +33:36
120 Ruben POLS Belgium SVB 23 +33:36
121 Yukiya ARASHIRO Japan TBM 33 +34:00
122 Berden DE VRIES Netherlands RNL 28 +34:29
123 Hugo Hofstetter France COF 23 +35:00
124 Markel IRIZAR ARANBURU Spain TFS 37 +35:02
125 Adrian GONZALEZ VELASCO Spain EUS 25 +35:07
126 Aidis KRUOPIS Lithuania VWC 31 +35:28
127 Mark MCNALLY Great Britain WGG 28 +35:31
128 Daniel LOPEZ PARADA Spain BBH 23 +35:48
129 Sander CORDEEL Belgium VWC 30 +36:34
130 Marcin BIALOBLOCKI Poland CCC 34 +36:37
131 Adrien PETIT France DEN 27 +36:42
132 Pello OLABERRIA ARRUABARRENA Spain EUS 23 +38:07
133 Matthias BRÄNDLE Austria TFS 28 +38:49
134 Alvaro ROBREDO CRESPO Spain BBH 24 +38:53
135 Elias VAN BREUSSEGEM Belgium VWC 25 +39:26
136 Gotzon UDONDO SANTAMARIA Spain EUS 24 +41:38
137 Roman MAIKIN Russia GAZ 27 +41:55
138 Kirill SVESHNIKOV Russia GAZ 25 +43:40

 

2016: (Overall winner: Alejandro Valverde)

Stage (click stage for full results) Stage winner Overall leader
1. Almonaster La Real/Sevilla (165.2 km) Daniele Bennati Daniele Bennati
2. Palomares del Rio/Cordoba (186.3 km) Nacer Bouhanni Nacer Bouhanni
3. Monachil/Padul (157.9 km) Oscar Gatto Ben Swift
4. Alhaurin de la Torre/Alhaurin de la Torre (21 km ITT) Tejay van Garderen Tejay van Garderen
5. San Roque/Alto Penas Blancas (Estpona) (171 km) Alejandro Valverde Alejandro Valverde

 

2015: (Overall winner: Chris Froome)

Stage (click stage for full results) Stage winner Overall leader
1a. La Rabida/Hinojos (118.3 km) Pim Ligthart Pim Ligthart
1b. Coria del Rio/Coria del Rio ITT (8.2 km Individual Time Trial) Javier Moreno Alberto Contador
2. Utrera/Lucena (191.7 km) Juan Jose Lobato Alberto Contador
3. Motril/Alto de Hazas Llanas (157.6 km) Alberto Contador Alberto Contador
4. Maracena/Alto de Las Allanadas (La Guardia de Jaen) (199.8 km) Chris Froome Chris Froome
5. Montilla/Alhaurin de la Torre (169.8 km) Juan Jose Lobato Chris Froome

 

 

(Vuelta a Andalucia/Ruta del Sol Resultats)