Cycling news

2011 Season Jerseys: ProTeams

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

- Below are the 2011 season jerseys for the 18 "ProTeams" (WorldTour).  Click for Pro Continental Team jerseys.


AG2R La Mondiale

BMC Racing Team

Euskaltel-Euskadi

HTC-Highroad

Katusha

Lampre-ISD

Liquigas-Cannondale

Movistar

Omega Pharma-Lotto

Pro Team Astana

Quickstep Cycling Team

Rabobank Cycling Team

Saxo Bank Sungard

Sky Procycling

Team Garmin-Cervelo

Team Leopard-Trek

Team RadioShack

Vacansoleil-DCM

 

2011 Tour Down Under on Versus TV: Broadcast schedule

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

VERSUS TO AIR LANCE ARMSTRONG’S FINAL RACE OUTSIDE THE U.S. WITH DAILY COVERAGE
OF THE 2011 TOUR DOWN UNDER

Related news:  2011 Tour Down Under Broadcast Television Coverage around the world

Note: cyclingfans.com will have full daily coverage of the 2011 Santos Tour Down Under including race photography, LIVE coverage options and video clips.

(Versus press release)

NEW YORK, N.Y. (January 10, 2011)—VERSUS will kick off the cycling season with the 2011 Tour Down Under, the first race of the year on the UCI WorldTour calendar.  In the 2011 competition, 19 teams will cover more than 470 miles during the six-stage race through Southern Australia.  This year’s event will be the final cycling race outside the U.S. for seven-time Tour de France winner Lance Armstrong.  Armstrong will once again lead the U.S.-based Team RadioShack®, which just added Australian native Robbie McEwen to the roster, to compete against the world’s best cyclists.  Additionally, two superstar sprinters, rivals Mark Cavendish with team HTC-Highroad and Tyler Farrar with the newly created Team Garmin-Cervelo, will race through the streets of Adelaide as they battle each other to the finish line.

VERSUS will air daily 30-minute stage re-caps of the race from Jan. 18-22 at 6 p.m. ET, as well as a special one-hour show at 5 p.m. ET on Jan. 23 highlighting the final stage of the race.  Additionally, the network will stream the entire final stage of the race live on VERSUS.com on Jan. 22 beginning at 9:30 p.m. ET.

VERSUS’ on-air schedule for the 2011 Tour Down Under follows (all times ET, subject to change):

Tuesday, Jan. 18                        Stage 1, Mawson Lakes to Angaston                                            6 p.m.

Wednesday, Jan. 19                   Stage 2, Tailem Bend to Mannum                                                6 p.m.

Thursday, Jan. 20                      Stage 3, Unley to Stirling                                                             6 p.m.

Friday, Jan. 21                           Stage 4, Norwood to Strathalbyn                                                 6 p.m.

Saturday, Jan. 22                       Stage 5, McLaren Vale to Willunga                                               6 p.m.

Sunday, Jan. 23                         Stage 6, Adelaide City Council Street Circuit                                  5 p.m.


2011 Tour Down Under Broadcast Television Coverage

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 


photo Copyright © 2010 Fotoreporter Sirotti/cyclingfans.com

 

- Update:  Click for the latest Tour Down Under live coverage guides.

- Update:  Versus will stream the final stage (Stage 6) LIVE on Saturday, January 22 at 9:30pm U.S. Eastern.  cyclingfans.com will have full, daily coverage of the 2011 Santos Tour Down Under including race photography, LIVE coverage options and video clips.

- Update:  Versus TV Tour Down Under broadcast schedule

- The 2011 Tour Down Under is right around the corner and preliminary broadcast television coverage info has been released according to the following schedule: (most stages will be run during the evening U.S. time, after midnight Europe time)

Australia and New Zealand

Sunday January 16: (Cancer Council Classic)
SBS Two LIVE, 19:00-20:30 AEDT
SBS One repeat, 23:15-00:45 AEDT
Cycling Central, 16:00-17:30 AEDT

Tuesday January 18 - Friday January 21:
SBS One daily highlights, 18:00-18:30
SBS Two daily highlights, 20:30-21:00
SBS One news highlights, 22:00-22:05

Saturday January 22:
SBS One LIVE, 11:15-15:30 AEDT
SBS Two race highlights, 20:30-21:30

Sunday January 23:
SBS One LIVE, 13:30-16:30 AEDT
Cycling Central, 17:00-18:00 AEDT
SBS Two race highlights, 20:30-21:30

International Broadcasters

International broadcasters will include BSky Sports, Sport +, TV2 Sport Norway, TV2 Sport Denmark, Eurosport Asia, J-Sports, Versus, and Supersport International.  It is expected that most international broadcasts of the TdU will consist of race highlights or replays.  We will post broadcast details when available.

cyclingfans.com will have full coverage of the 2011 Santos Tour Down Under including daily race photography, LIVE coverage options and video clips.

2011 Season Team Presentations

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

 

- LIVE via RTL here.

- Next update when the Leopard-Trek team presentation begins.

- Video:  You can watch a video replay of the Leopard-Trek press conference with management and riders here. (50 minutes)

- News:  Luxembourg team to be called Leopard-Trek.

- Next up:  Thursday, January 6 - Luxembourg Pro Cycling Project team presentation.

Live streaming video:


(20:00 CET)
(2pm U.S. Eastern)
(updates here as necessary
the day of the event)

- Though most 2011 season team presentations are in January, Rabobank is was first up with their team presentation Wednesday, December 1.  Their presentation was broadcast live online.  Below is a schedule (dates and locations) of team presentations, to be updated as more info becomes available.  For team training camp dates and locations, go here.

Rabobank:  December 1, Kaatsheuvel - This event was broadcast LIVE online here.
Luxembourg Pro Cycling Project:  January 6 (evening), Luxembourg
Liquigas:  January 10, Milan
Europcar (formerly Bbox Bouygues Telecom):  January 14, Paris
Quickstep Cycling Team: January 21
Katusha:  January 26, Moscow
BMC Racing Team:  January 26-27 (media event, no team presentation scheduled), Spain
Garmin-Cervelo:  January 28


The 2010 Acqua & Sapone pro cycling team
photo Copyright © Fotoreporter Sirotti/www.cyclingfans.com

Team Leopard-Trek

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

- According to L'Equipe Thursday, the new Luxembourg/Schleck team will be called Leopard-Trek.  The team name is to be officially announced to the media Thursday afternoon but a quick domain check shows that leopardtrek.com was registered just one week ago.  (The team originally sought to sign Belgacom as a title sponsor.)  The domain was registered for just one year, to December 29, 2011.   The team will be presented to the public Thursday evening at d'Coque in Kirchberg, Luxembourg.  This event will be streamed live online.  More here.

Team Leopard-Trek:

BENNATI Daniele
CANCELLARA Fabian
CLARKE William
DENIFL Stefan
FEILLU Brice
FUGLSANG Jakob
GERDEMANN Linus
KLEMME Dominic
LUND Anders
MONFORT Maxime
MORTENSEN Martin
O'GRADY Stuart
PEDERSEN Martin
PIRES Bruno
POSTHUMA Joost
SCHLECK Andy
SCHLECK Frank
STAMSNIJDER Tom
VIGANO Davide
VOIGT Jens
WAGNER Robert
WEGMANN Fabian
WEYLANDT Wouter
ZAUGG Oliver

NIZZOLO Giacomo (neo-pro)

2011 Season Training Camps - Dates and locations

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

- With the 2011 road race season less than two months away, some teams have already begun their first training camps.  Below is a schedule (dates and locations) of team training camps, to be updated as more info becomes available.  For team presentation dates and locations, go here.

AG2R-La Mondiale:  November 15-20, southwest France.  December 8-17, Salou, Spain.  January 11-20, Aups, France.
Astana:  November 29-December 4, Montecatini Terme, Italy.
BigMat-Auber 93:  November 29-December 4, Buthiers, France.  January 16-24, Fréjus, France.
BMC:  December 6-17, Denia, Spain.  January 14-30, Spain (location TBD).
Bretagne-Schuller:  November 22-27, Port-Launay, France.  January 11-22, Benicassim, Spain.
Cofidis:  November 29-December 4, Gréoux-les-Bains, France.  January 14-25, Saint-Aygulf, France.
Europcar (formerly Bbox-Bouygues):  November 23-26, Nantes, France.  December 10-17, Valencia, Spain.  Mid-January, TBD.
Euskaltel-Euskadi:  November 22-24, Hotel Laia de Derio, Bizkaia (Biscay), Spain.
FDJ:  December 9-17, Moussy-le-Vieux, France.  January 10-15, Renazé and La Valette, France.
Garmin-Cervelo:  November 28-December 2, Cayman Islands (Caribbean).  January 9-19, Calpe, Spain.
Katusha:  November 15-28, Turkmenistan.
Liquigas:  November 29-December 2, Passo San Pellegrino, Italy.  December 9-22, island of Sardinia, Italy.
Luxembourg Pro Cycling Project:  December 6-?, Crans Montana, Switzerland.
Omega Pharma-Lotto:  November 25-27, Marche-en-Famenne (Ardennes), Belgium.  December 9-19, island of Majorca, Spain.  January 9-16, Majorca, Spain.
Pegasus Sports: November, Noosa, Australia.
RadioShack:  December 6-23, Calpe, Spain.
Roubaix-Lille Métropole:  December 13-17, Olhain, France.  Early January, TBD.
Saur-Sojasun:  November 15-19, Rennes, France.  December 11-17, Boulouris, France.  January 10-20, Calpe, Spain.
Saxo Bank:  November 28-December 11, island of Fuerteventura, Spain.

(sources: L'Equipe, Biciciclismo, teams, riders)

UCI ProTeams for 2011

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

- The UCI today announced the following list of first division "ProTeams" for 2011:

Teams with currently valid licenses:

AG2R
Garmin-Cervelo
Katusha
Lampre-ISD
Omega Pharma-Lotto
Quick Step Cycling Team
Rabobank Cycling Team
Saxo Bank SunGard
Sky ProCycling
Team RadioShack

Teams whose licenses were renewed or newly approved:

BMC Racing Team
Euskaltel-Euskadi
HTC-Highroad
Liquigas-Cannondale
Luxembourg Pro Cycling Project
Movistar Team
Pro Team Astana
Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

The UCI license committee refused license requests for Geox-TMC and Cofidis.  They will be automatically registered as UCI Professional Continental Teams.

Team USA complete roster for 2010 UCI Road World Championships

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

- USA Cycling today announced the complete roster of athletes that will represent the United States at the 2010 UCI Road World Championships, September 26 to October 3 in Melbourne, Australia.  The roster is made up of 22 elite and U23 riders as follows:

Elite Men

Tyler Farrar (Wenatchee, Wash./Garmin-Transitions) – road race

David Zabriskie (Salt Lake City, Utah/Garmin-Transitions) – road race and time trial

Jason McCartney (Coralville, Iowa/RadioShack) – road race

Christian Vande Velde (Lemont, Ill./Garmin-Transitions) – road race

Danny Pate (Colorado Springs, Colo./Garmin-Transitions) – road race

Tejay Van Garderen (Fort Collins, Colo./Columbia-HTC) – road race and time trial

Craig Lewis (Greenville, S.C./Columbia-HTC) – road race

Ted King (Brentwood, N.H./Cervelo Test Team) – road race

Tom Peterson (Mercer Island, Wash./Garmin-Transitions) – road race

Elite Women

Shelley Olds (Los Gatos, Calif./Peanut Butter & CO TWENTY 12) – road race

Evelyn Stevens (New York, N.Y./Columbia-HTC) – road race and time trial

Amber Neben (Irvine, Calif./unattached) – road race and time trial

Amanda Miller (Fort Collins, Colo./Team TIBCO) – road race

Theresa Cliff-Ryan (Cedar Springs, Mich./Colavita-Baci p/b Cooking Light) – road race

Carmen Small (Durango, Colo./Colavita-Baci p/b Cooking Light) – road race

Katheryn Mattis (Mountain View, Calif./Webcor) – road race

U23 Men

Benjamin King (North Garden, Va./Trek-Livestrong) – road race and time trial

Taylor Phinney (Boulder, Colo./Trek-Livestrong) – road race and time trial

Andrew Talansky (Napa, Calif./California Giant Berry Farms) – road race and time trial

Alex Howes (Boulder, Colo./Felt-Holowesko) – road race

Chris Butler (Hilton Head, S.C./BMC) – road race

Carter Jones (Boulder, Colo./Jelly Belly) – road race

2010 Vuelta a Espana Stage 17 Time Trial Start Order and Times

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

- Below are  Start Order and Times for the Vuelta's Stage 17 Individual Time Trial at Penafiel.  Riders depart at 1-minute intervals up until the final 20 riders; riders then will depart at 2-minute intervals until the final 5 riders who will depart at 3-minute intervals.  U.S. times are Eastern.


Order Number Name Team Time (CET) Time (U.S.)
1 37 IGLINSKIY, Valentin Astana 13:41 7:41am
2 64 LABBE, Arnaud Cofidis, le credit en ligne 13:42  
3 171 BAK, Lars Ytting Team HTC - Columbia 13:43  
4 205 KLEMME, Domenik Team Saxo Bank 13:44  
5 2 BOS, Theo Cervelo Test Team 13:45  
6 204 HAEDO, Juan Jose Team Saxo Bank 13:46  
7 22 MONTENEGRO, Jorge Andalucia - Cajasur 13:47  
8 172 CAVENDISH, Mark Team HTC - Columbia 13:48  
9 88 WALKER, Johnnie Footon - Servetto 13:49  
10 188 IGNATIEV, Mikhail Team Katusha 13:50  
11 104 KREDER, Michel Garmin - Transitions 13:51  
12 123 GUARNIERI, Jacopo Liquigas - Doimo 13:52  
13 147 STAUFF, Andreas Quick Step 13:53  
14 202 CANCELLARA, Fabian Team Saxo Bank 13:54  
15 149 WEYLANDT, Wouter Quick Step 13:55  
16 108 WILSON, Matthew Garmin - Transitions 13:56  
17 72 FERNÁNDEZ DE LARREA, Koldo Euskaltel - Euskadi 13:57  
18 103 FARRAR, Tyler Garmin - Transitions 13:58  
19 144 MAES, Nikolas Quick Step 13:59  
20 203 KLOSTERGAARD, Kasper Team Saxo Bank 14:00 8:00am
21 94 CHAVANEL, Sébastien FDJ 14:01  
22 191 FÖRSTER, Robert Team Milram 14:02  
23 109 ZABRISKIE, David Garmin - Transitions 14:03  
24 174 GOSS, Matthew Harley Team HTC - Columbia 14:04  
25 154 KOZONTCHUK, Dmitry Rabobank 14:05  
26 29 TORIBIO, José Vicente Andalucia - Cajasur 14:06  
27 115 FURLAN, Angelo Lampre - Farese Vini 14:07  
28 96 HUTAROVICH, Yauheni FDJ 14:08  
29 216 ISAICHEV, Vladimir Xacobeo Galicia 14:09  
30 159 NUYENS, Nick Rabobank 14:10  
31 82 CARDOSO, Manuel A. Leal Footon - Servetto 14:11  
32 18 RIBLON, Christophe AG2R - La Mondiale 14:12  
33 193 EICHLER, Markus Team Milram 14:13  
34 135 HOSTE, Leif Omega Pharma - Lotto 14:14  
35 54 GARCÍA ACOSTA, J. Vicente Caisse D'Epargne 14:15  
36 136 KAISEN, Olivier Omega Pharma - Lotto 14:16  
37 61 DUMOULIN, Samuel Cofidis, le credit en ligne 14:17  
38 86 MATA, Enrique Footon - Servetto 14:18  
39 151 ARDILA, Mauricio Rabobank 14:19  
40 87 PEDERSEN, Martin Footon - Servetto 14:20  
41 145 MALACARNE, Davide Quick Step 14:21  
42 155 LANGEVELD, Sebastian Rabobank 14:22  
43 194 ROELS, Dominik Team Milram 14:23  
44 26 ORTEGA, Manuel Andalucia - Cajasur 14:24  
45 45 PICHOT, Alexandre BBOX Bouygues Telecom 14:25  
46 7 HUSHOVD, Thor Cervelo Test Team 14:26  
47 15 HINAULT, Sébastien AG2R - La Mondiale 14:27  
48 85 GUTIERREZ GUTIERREZ, David Footon - Servetto 14:28  
49 119 RIGHI, Daniele Lampre - Farese Vini 14:29  
50 42 BONNET, William BBOX Bouygues Telecom 14:30 8:30am
51 105 MILLAR, David Garmin - Transitions 14:31  
52 78 URTASUN, Pablo Euskaltel - Euskadi 14:32  
53 113 HONDO, Danilo Lampre - Farese Vini 14:33  
54 67 SIJMENS, Nico Cofidis, le credit en ligne 14:34  
55 196 SCHRÖDER, Björn Team Milram 14:35  
56 97 MEERSMAN, Gianni FDJ 14:36  
57 31 RENEV, Sergey Astana 14:37  
58 93 CAZAUX, Pierre FDJ 14:38  
59 178 VELITS, Martin Team HTC - Columbia 14:39  
60 27 PIEDRA, Antonio Andalucia - Cajasur 14:40  
61 44 JEROME, Vincent BBOX Bouygues Telecom 14:41  
62 39 ZEITS, Andrey Astana 14:42  
63 49 VOGONDY, Nicolas BBOX Bouygues Telecom 14:43  
64 23 CARRASCO, Sergio Andalucia - Cajasur 14:44  
65 68 MINARD, Sébastien Cofidis, le credit en ligne 14:45  
66 46 QUEMENEUR, Perrig BBOX Bouygues Telecom 14:46  
67 112 BOLE, Grega Lampre - Farese Vini 14:47  
68 5 FLORENCIO, Xavier Cervelo Test Team 14:48  
69 198 TERPSTRA, Niki Team Milram 14:49  
70 24 ESTRADA, Juan Javier Andalucia - Cajasur 14:50  
71 79 VERDUGO, Gorka Euskaltel - Euskadi 14:51  
72 28 RAMÍREZ, Javier Andalucia - Cajasur 14:52  
73 33 DAVIS, Allan Astana 14:53  
74 117 MORI, Manuele Lampre - Farese Vini 14:54  
75 69 ZINGLE, Romain Cofidis, le credit en ligne 14:55  
76 83 CHEULA, Giampaolo Footon - Servetto 14:56  
77 62 GALLOPIN, Tony Cofidis, le credit en ligne 14:57  
78 53 ERVITI, Imanol Caisse D'Epargne 14:58  
79 121 BENNATI, Daniele Liquigas - Doimo 14:59  
80 156 NIERMANN, Grischa Rabobank 15:00 9:00am
81 129 WILLEMS, Frederik Liquigas - Doimo 15:01  
82 199 VOSS, Paul Team Milram 15:02  
83 16 KADRI, Biel AG2R - La Mondiale 15:03  
84 41 TSCHOPP, Johann BBOX Bouygues Telecom 15:04  
85 124 PATERSKI, Maciej Liquigas - Doimo 15:05  
86 185 HORRACH, Joan Team Katusha 15:06  
87 66 PAURIOL, Rémi Cofidis, le credit en ligne 15:07  
88 32 BAZAYEV, Assan Astana 15:08  
89 143 DE WEERT, Kevin Quick Step 15:09  
90 36 GASPAROTTO, Enrico Astana 15:10  
91 6 PUJOL, Oscar Cervelo Test Team 15:11  
92 122 FINETTO, Mauro Liquigas - Doimo 15:12  
93 81 BENÍTEZ, Alberto Footon - Servetto 15:13  
94 219 IGLESIAS, Gustavo Rodriguez Xacobeo Galicia 15:14  
95 21 GÓMEZ MARCHANTE, J. Ángel Andalucia - Cajasur 15:15  
96 107 VANDEVELDE, Christian Garmin - Transitions 15:16  
97 148 TOSATTO, Matteo Quick Step 15:17  
98 95 CHEREL, Mikael FDJ 15:18  
99 35 FOFONOV, Dmitriy Astana 15:19  
100 14 DUPONT, Hubert AG2R - La Mondiale 15:20  
101 142 CATALDO, Dario Quick Step 15:21  
102 128 SANTAROMITA, Ivan Liquigas - Doimo 15:22  
103 213 FERNANDEZ, Delio Xacobeo Galicia 15:23  
104 118 PIETROPOLLI, Daniele Lampre - Farese Vini 15:24  
105 217 MARTÍNEZ, Serafín Xacobeo Galicia 15:25  
106 76 OROZ, Juan Jose Euskaltel - Euskadi 15:26  
107 48 SPRICK, Matthieu BBOX Bouygues Telecom 15:27  
108 25 MORENO, Javier Andalucia - Cajasur 15:28  
109 17 NOCENTINI, Rinaldo AG2R - La Mondiale 15:29  
110 127 ZAUGG, Oliver Liquigas - Doimo 15:30 9:30am
111 13 BONNAFOND, Guillaume AG2R - La Mondiale 15:31  
112 189 POZZATO, Filippo Team Katusha 15:32  
113 201 LUND, Anders Team Saxo Bank 15:33  
114 153 GARATE, Juan Manuel Rabobank 15:34  
115 56 PASAMONTES, Luis Caisse D'Epargne 15:35  
116 138 VAN AVERMAET, Greg Omega Pharma - Lotto 15:36  
117 212 CÉSAR, Gustavo Xacobeo Galicia 15:37  
118 134 GILBERT, Philippe Omega Pharma - Lotto 15:38  
119 55 LÓPEZ, David Caisse D'Epargne 15:39  
120 141 BARREDO, Carlos Quick Step 15:40  
121 157 MENCHOV, Denis Rabobank 15:41  
122 215 GARCIA, Marcos Xacobeo Galicia 15:42  
123 195 FRÖHLINGER, Johannes Team Milram 15:43  
124 176 SIVTSOV, Kanstantsin Team HTC - Columbia 15:44  
125 116 MARZANO, Marco Lampre - Farese Vini 15:45  
126 132 VAN GOOLEN, Jurgen Omega Pharma - Lotto 15:46  
127 182 CARUSO, Giampaolo Team Katusha 15:47  
128 59 URAN, Rigoberto Caisse D'Epargne 15:48  
129 34 DYACHENKO, Alexsandr Astana 15:49  
130 77 TXURRUKA, Amets Euskaltel - Euskadi 15:50  
131 218 RABUÑAL, Gonzalo Xacobeo Galicia 15:51  
132 137 PERAUD, Jean-Christophe Omega Pharma - Lotto 15:52  
133 177 VAN GARDEREN, Tejay Team HTC - Columbia 15:53  
134 187 KOLOBNEV, Alexandr Team Katusha 15:54  
135 106 PETERSON, Thomas Garmin - Transitions 15:55  
136 1 CUESTA, Iñigo Cervelo Test Team 15:56  
137 125 KREUZIGER, Roman Liquigas - Doimo 15:57  
138 38 JUFRÉ, Josep Astana 15:58  
139 52 BRUSEGHIN, Marzio Caisse D'Epargne 15:59  
140 92 DI GREGORIO, Rémy FDJ 16:00 10:00am
141 19 TURPIN, Ludovic AG2R - La Mondiale 16:01  
142 206 LARSSON, Gustav Team Saxo Bank 16:02  
143 131 BAKELANDTS, Jan Omega Pharma - Lotto 16:03  
144 51 ARROYO, David Caisse D'Epargne 16:05  
145 114 KASHECHKIN, Andrey Lampre - Farese Vini 16:07  
146 91 LE MEVEL, Christophe FDJ 16:09  
147 184 GUSEV, Vladimir Team Katusha 16:11  
148 57 PLAZA, Ruben Caisse D'Epargne 16:13  
149 186 KARPETS, Vladimir Team Katusha 16:15  
150 65 MONCOUTIE, David Cofidis, le credit en ligne 16:17  
151 58 SÁNCHEZ, Luis León Caisse D'Epargne 16:19  
152 75 NIEVE, Mikel Euskaltel - Euskadi 16:21  
153 8 SASTRE, Carlos Cervelo Test Team 16:23  
154 214 GARCÍA, David Xacobeo Galicia 16:25  
155 9 TONDO, Xavier Cervelo Test Team 16:27  
156 101 DANIELSON, Thomas Garmin - Transitions 16:29  
157 179 VELITS, Peter Team HTC - Columbia 16:31 10:31am
158 11 ROCHE, Nicholas AG2R - La Mondiale 16:33 10:33am
159 209 SCHLECK, Frank Team Saxo Bank 16:36 10:36am
160 211 MOSQUERA, Ezequiel Xacobeo Galicia 16:39 10:39am
161 126 NIBALI, Vincenzo Liquigas - Doimo 16:42 10:42am
162 181 RODRIGUEZ, Joaquin Team Katusha 16:45 10:45am


2010 Tour de France Stage 19 Time Trial Start Order and Times

 

Bookmark and Share

Follow cyclingfans on Twitter and never miss a race. Cyclingfans.com: The #1 destination on the internet for live race coverage.

 

- Below are the Start Order and Times for Saturday's Stage 19 Individual Time Trial from Bordeaux to Pauillac (52km).  The first 11 riders depart at 1-minute intervals, then riders depart at 2-minute intervals until the final 20 riders depart at 3-minute intervals.  U.S. times are Eastern.  If there are any changes overnight, we will note them here.

Order Name Time (CET) Time (U.S.)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.
46.
47.
48.
49.
50.
51.
52.
53.
54.
55.
56.
57.
58.
59.
60.
61.
62.
63.
64.
65.
66.
67.
68.
69.
70.
71.
72.
73.
74.
75.
76.
77.
78.
79.
80.
81.
82.
83.
84.
85.
86.
87.
88.
89.
90.
91.
92.
93.
94.
95.
96.
97.
98.
99.
100.
101.
102.
103.
104.
105.
106.
107.
108.
109.
110.
111.
112.
113.
114.
115.
116.
117.
118.
119.
120.
121.
122.
123.
124.
125.
126.
127.
128.
129.
130.
131.
132.
133.
134.
135.
136.
137.
138.
139.
140.
141.
142.
143.
144.
145.
146.
147.
148.
149.
150.
151.
152.
153.
154.
155.
156.
157.
158.
159.
160.
161.
162.
163.
164.
165.
166.
167.
168.
169.
170.
GRABSCH Bert
MALORI Adriano
ROUX Anthony
KLIER Andreas
LORENZETTO Mirco
MC EWEN Robbie
HUNT Jérémy
QUINZIATO Manuel
CHAMPION Dimitri
LLOYD Daniel
MILLAR David
LANCASTER Brett Daniel
BURGHARDT Marcus
SORENSEN Nicki
DEAN Julian
EISEL Bernhard
CAVENDISH Mark
AUGE Stéphane
CUMMINGS Stephen
O’GRADY Stuart
SULZBERGER Wesley
PETACCHI Alessandro
MURAVYEV Dmitriy
BOOKWALTER Brent
ROY Jérémy
DEVENYNS Dries
MARTIN Tony
GESLIN Anthony
BENITEZ José-Alberto
BRESCHEL Matti
MAASKANT Martijn
FREIRE Oscar
TJALLINGII Maarten
KROON Karsten
HONDO Danilo
GRIVKO Andriy
HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus
KONOVALOVAS Ignatas
CANCELLARA Fabian
SEELDRAYERS Kevin
IGLINSKIY Maxim
CIOLEK Gerald
PEREZ LEZAUN Alan
OSS Daniel
BOOM Lars
VANDBORG Brian
VOIGT Jens
BOLE Grega
ROELANDTS Jürgen
BELLOTTI Francesco
DA DALTO Mauro
WEGMANN Fabian
TURGOT Sébastien
WYNANTS Maarten
ISASI Inaki
RAST Gregory
MONDORY Lloyd
HAGEN Edvald Boasson
ARASHIRO Yukiya
HUSHOVD Thor
PLIUSCHIN Alexandr
DE LA FUENTE David
BOUET Maxime
GAVAZZI Francesco
BRUTT Pavel
ZABRISKIE David
IVANOV Serguei
PAUWELS Serge
ROBERTS Luke
NOVAL GONZALEZ Benjamin
SPRICK Matthieu
BARRY Michaël
KERN Christophe
NOCENTINI Rinaldo
VAUGRENARD Bénoît
PEREZ MORENO Ruben
LADAGNOUS Matthieu
KOREN Kristjan
KNEES Christian
MINARD Sébastien
FRÖHLINGER Johannes
FLECHA Juan Antonio
VOGONDY Nicolas
BALLAN Alessandro
POPOVYCH Yaroslav
KUCHYNSKI Aleksandr
GERDEMANN Linus
CAPECCHI Eros
LANG Sebastian
PEREZ ARRIETA Aitor
DURAN AROCA Arkaitz
VORGANOV Eduard
ERVITI Imanol
DI GREGORIO Rémy
ELMIGER Martin
VOECKLER Thomas
ROHREGGER Thomas
DE GREEF Francis
FARIA DA COSTA Rui Alberto
MONIER Damién
SORENSEN Chris
MOINARD Amaël
THOMAS Geraint
ROJAS Jose Joaquin
PINEAU Jérôme
KOLOBNEV Alexandr
VAN DE WALLE Jurgen
KIRYIENKA Vasil
PERGET Mathieu
MONFORT Maxime
HINCAPIE George
NIERMANN Grischa
FEDRIGO Piérrick
SZMYD Sylvester
VELASCO Ivan
ROLLAND Pierre
MOERENHOUT Koos
TIRALONGO Paolo
VALLS FERRI Rafael
MORABITO Steve
FUGLSANG Jakob
GUTIERREZ José Ivan
NAVARRO Daniel
LLOYD Matthew
PAULINHO Sergio
BRAJKOVIC Janez
GAUTIER Cyril
BARREDO Carlos
CHARTEAU Anthony
LE MEVEL Christophe
MARTINEZ Egoi
SIVTSOV Kanstantsin
GARATE Juan Manuel
ROGERS Michael
PAURIOL Rémi
GUSTOV Volodymir
VERDUGO Gorka
AERTS Mario
CHAVANEL Sylvain
BASSO Ivan
VAN SUMMEREN Johan
CUNEGO Damiano
RIBLON Christophe
EL FARES Julién
EVANS Cadel
CASAR Sandy
WIGGINS Bradley
ARMSTRONG Lance
MOREAU Christophe
SASTRE Carlos
MORENO FERNANDEZ Daniel
DE WEERT Kevin
LÖVKVIST Thomas
GADRET John
VINOKOUROV Alexandre
ROCHE Nicolas
KLÖDEN Andréas
PLAZA MOLINA Ruben
LEIPHEIMER Levi
SANCHEZ Luis-Leon
HORNER Christopher
KREUZIGER Roman
HESJEDAL Ryder
RODRIGUEZ OLIVER Joaquin
GESINK Robert
VAN DEN BROECK Jurgen
MENCHOV Denis
SANCHEZ Samuel
SCHLECK Andy
CONTADOR Alberto
10:15:00
10:16:00
10:17:00
10:18:00
10:19:00
10:20:00
10:21:00
10:22:00
10:23:00
10:24:00
10:25:00
10:27:00
10:29:00
10:31:00
10:33:00
10:35:00
10:37:00
10:39:00
10:41:00
10:43:00
10:45:00
10:47:00
10:49:00
10:51:00
10:53:00
10:55:00
10:57:00
10:59:00
11:01:00
11:03:00
11:05:00
11:07:00
11:09:00
11:11:00
11:13:00
11:15:00
11:17:00
11:19:00
11:21:00
11:23:00
11:25:00
11:27:00
11:29:00
11:31:00
11:33:00
11:35:00
11:37:00
11:39:00
11:41:00
11:43:00
11:45:00
11:47:00
11:49:00
11:51:00
11:53:00
11:55:00
11:57:00
11:59:00
12:01:00
12:03:00
12:05:00
12:07:00
12:09:00
12:11:00
12:13:00
12:15:00
12:17:00
12:19:00
12:21:00
12:23:00
12:25:00
12:27:00
12:29:00
12:31:00
12:33:00
12:35:00
12:37:00
12:39:00
12:41:00
12:43:00
12:45:00
12:47:00
12:49:00
12:51:00
12:53:00
12:55:00
12:57:00
12:59:00
13:01:00
13:03:00
13:05:00
13:07:00
13:09:00
13:11:00
13:13:00
13:15:00
13:17:00
13:19:00
13:21:00
13:23:00
13:25:00
13:27:00
13:29:00
13:31:00
13:33:00
13:35:00
13:37:00
13:39:00
13:41:00
13:43:00
13:45:00
13:47:00
13:49:00
13:51:00
13:53:00
13:55:00
13:57:00
13:59:00
14:01:00
14:03:00
14:05:00
14:07:00
14:09:00
14:11:00
14:13:00
14:15:00
14:17:00
14:19:00
14:21:00
14:23:00
14:25:00
14:27:00
14:29:00
14:31:00
14:33:00
14:35:00
14:37:00
14:39:00
14:41:00
14:43:00
14:45:00
14:47:00
14:49:00
14:51:00
14:53:00
14:55:00
14:57:00
14:59:00
15:01:00
15:03:00
15:05:00
15:08:00
15:11:00
15:14:00
15:17:00
15:20:00
15:23:00
15:26:00
15:29:00
15:32:00
15:35:00
15:38:00
15:41:00
15:44:00
15:47:00
15:50:00
15:53:00
15:56:00
15:59:00
16:02:00
04:15am
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
04:45am
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
06:01am
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
06:31am
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
07:01am
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
07:31am
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
08:01am
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
08:31am
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
08:55am
08:57am
08:59am
09:01am
09:03am
09:05am
09:08am
09:11am
09:14am
09:17am
09:20am
09:23am
09:26am
09:29am
09:32am
09:35am
09:38am
09:41am
09:44am
09:47am
09:50am
09:53am
09:56am
09:59am
10:02am

 

Syndicate content